Łącko Stowarzyszenie Łącka Droga Owocowa Śliwowica Łącka Łącko
Gmina Łącko Śliwowicy łąckiej Jabłko łąckie
wszystko o śliwowicy łąckiej ŁDO
Historia Łącka strona główna informacje o nas gospodarstwa turystyka w Łącku tradycja kontakt wszystko o Łącku i okolicach
Witamy
Przedstawiamy Państwu serwis internetowy Stowarzyszenia Łącka Droga Owocowa. Przybliży on wszelkie niezbędne informacje dotyczące naszej organizacji. Prezentujemy krótki rys historyczny, aktualny obraz Stowarzyszenia oraz plany na przyszłość. Ponadto przedstawiamy gospodarstwa, które wchodzą w skład Drogi Owocowej.

Pragnąc w pełny sposób wykorzystać możliwości jakie daje nam Internet, zamieszczamy bogatą galerię zdjęć. Prezentuje ona wszelkie uroki ziemi łąckiej - kwitnące sady, dojrzewające owoce oraz fotografie wykonane podczas różnego rodzaju imprez okolicznościowych.
Jabłko Łąckie
Jabłka Łąckie zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych 18 października 2005 roku. Złożono również wniosek o wpisanie ich na Listę Produktów o Chronionym Oznaczeniu Geograficznym, który spotkał się z pozytywną rekcją polskich władz i decyzją z 2 lipca 2007 roku został przekazany do Brukseli, gdzie obecnie jest rozpatrywany przez Komisję Europejską.
więcej informacji
Aktualności

Promocja jabłek łąckich w Brukseli

Promocja jabłek łąckich w Brukseli

 

W dniach 20-21 września odbyła się promocja chronionych oznaczeniem geograficznym jabłek, pochodzących z gminy Łącko. Owoce wystawiano i rozdawano w budynkach Rady i Parlamentu Europejskiego.

 

Prezentacja jabłek łąckich przebiegała dwutorowo: z jednej strony sami górale z Łącka i okolic w strojach regionalnych oraz przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zachęcali przy specjalnie na tę okazję przygotowanych stoiskach do spróbowania wyjątkowego smaku jabłek, z drugiej jabłka zostały umieszczone na stołach obradujących, a także minister Marek Sawicki przypomniał o odbywającej się degustacji podczas konferencji prasowych i spotkań z zagranicznymi politykami. Do promocji włączył się także Jerzy Buzek – przewodniczący parlamentu europejskiego.

 

Na cele promocyjne przygotowane ponad dwie tony jabłek (ok. 12 tys. sztuk), pochodzących z gospodarstw sadowniczych Stefana Myjaka z Zabrzeży, Krzysztofa Kurzei z Łącka,  Januszka Klaga z Czerńca oraz z Sądeckiej Grupy Producentów Owoców i Warzyw „Owoc Łącki” Sp. z o.o. Każde promowane jabłko miało naklejkę informującą o Chronionym Oznaczeniu Geograficznym oraz było zapakowane w kartonowe pudełko, spełniające zarazem funkcję informacyjną – umieszczono na nim mapę informującą o położeniu Łącka oraz opis jabłek. Hasłem akcji promocyjnej było: „Polska smakuje”.

 

Polecać tradycyjne jabłka, z Łącka do Brukseli pojechali przedstawiciele Stowarzyszenia Łącka Droga Owocowa: Tadeusz Myjak, Andrzej Bukała, Krzysztof Kurzeja, Krzysztof Maurer, Joanna Maurer. Stowarzyszenie to rozpoczęło i od kilku lat prowadzi promocję jabłek łąckich.

 

Na swoim blogu minister Sawicki napisał: „Obecność polskich jabłek w Brukseli jest kontynuacją akcji promocyjnej artykułów rolno-spożywczych prowadzonej przez polską Prezydencję i prezentowania ich jako produktów specyficznych wyróżniających się wysoką jakością.” Specyfika tych owoców polega na wyrazistym smaku i zapachu, a także szczególnej soczystości, jabłka z Łącka posiadają większy rumieniec niż te z innych regionów Polski, a to dzięki specyficznemu mikroklimatowi i ukształtowaniu terenu (większość sadów znajduje się na stokach o nachyleniu 15 stopni). Unikalność jabłek łąckich została potwierdzona już dwukrotnie: w roku 2005 zostały wpisane na polską listę Produktów Tradycyjnych, a w 2010  przez Komisję Europejską do Rejestru Chronionych Oznaczeń Geograficznych (to pierwsze polskie jabłka posiadające to odznaczenie).

 

Podobnie jak wcześniej truskawki kaszubskie, jabłka łąckie podbiły… podniebienia przybyłych do Rady i Parlamentu Europejskiego delegatów z całej Europy.

                                                     Joanna Maurer

 

 


 

okolice Łącka
nocleg